Robienie studiów na podstawie zdjęć.

Poza rysowaniem z natury, równie ważna jest umiejętność przerysowywania zdjęć. Czy to ołówkiem, czy na tablecie graficznym.

Jestem wielkim fanem realizmu i też w tym kierunku zamierzam się rozwijać. Rozumiem sztukę abstrakcyjną, podziwiam style innych osób oraz karykaturę, ale dla mnie osobiście jest coś magicznego w fantastycznym realizmie. Tworzenie nowych światów przy pomocy dowolnego narzędzia ma coś w sobie. Szczególnie jeżeli „twór” wydaje się coś przekazać.

A żeby być zdolnym takie rzeczy tworzyć, trzeba jak najwięcej spędzić czasu na właśnie takim studiowaniu. Jak działa światło, co to jest aberacja chromatyczna, jaki wpływ ma saturacja na końcowe dzieło. Studiowanie mistrzów malarskich z epoki renesansu, baroku, czy czasów nowożytnych również może w tym pomóc.

Na jedno takie dzieło schodzi mi około kilku godzin, ale potem o wiele lepiej jestem w stanie „czuć” kolor, dobierać formę, rozróżnić instynktownie światło, czy nawet poszerzyć swoją bibliotekę wizualną 🙂

Wrzucam GIFa (animację) z procesu tworzenia. Tło jest dla mnie bardzo ważne, więc zaczynam od niego na samym początku, aby następnie je rozmyć rozmyciem gaussowskim. Potem kładę pierwsze szkice, linię, próbuję złapać formę. Potem nakładam pierwsze szczegóły, światło, detale, włosy. Bym mógł jeszcze spędzić nad nim kilka godzin, ale wiem, że to nie miałoby racji bytu. A czemu? Wydaje mi się, że więcej się nauczę jeżeli zrobię takich obrazków na chwilę obecną kilka krócej, niż jeden dłużej.

Jako programu używam darmowego programu Krita wraz ze standardowymi pędzlami. Do animacji wykorzystałem program Gimp.

Podziel się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *